ترکیه هنوز مرز هوایی خود با ایران را باز نکرده؟

به گزارش وبلاگ فاضلی، اسفندماه 98 همزمان با تائید سرایت ویروس کرونا به ایران، ترکیه تمام مرزهای مشترک را بست. اواخر خردادماه که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به ترکیه رفت، برای بازگشایی مرزهای زمینی و هوایی دو کشور برآورد هایی شد تا این که روزنامه های ترکیه به نقل از وزیر امور خارجه این کشور نوشتند: مرز هوایی دو کشور از اول ماه اگوست برابر با 11 مردادماه باز می گردد. با این وجود شرکت های هواپیمایی ایرانی زودتر از آن موعد، یعنی از اوایل تیرماه بلیت فروشی را شروع کردند و در اطلاعیه هایی هم خاطرنشان کردند این پروازها فقط برای شهروندان ترکیه، افراد دارای کارت اقامت و ویزا کار این کشور است. ترکیش ایرلاین هم خاطرنشان کرد که پروازهای ترکیه به تهران از 16 جولای (26 تیرماه) از سر گرفته می گردد، هرچند چندین بار این تاریخ را تغییر داد و هرگز پروازی را برقرار نکرد.

ترکیه هنوز مرز هوایی خود با ایران را باز نکرده؟

در همان روزها، حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران تاکید نمود که مرزها برای مسافران و سفرهای توریستی باز نشده و هشدار داد که شرایط بازگشایی مرز هوایی ایران و ترکیه قطعی نیست، چرا که ایرلاین ترک تا به حال چندین بار تعلیق پروازهای این راستا را تمدید نموده و تاریخ برقراری پروازها را تغییر داده است.

حدود دو هفته بعد، درحالی که تعدادی از شرکت های هواپیمایی ایرانی و یک شرکت هواپیمایی ترک درحال فروش بلیت در راستا تهران ـ استانبول بودند، سخنگو سازمان هواپیمایی (20 تیرماه) گفت که تبلیغات انجام تور و اعزام توریست به ترکیه صحت ندارد و مسافران باید از صحت و سقم بلیتی که دریافت می نمایند، آگاه باشند.

بعد از آن (21 تیرماه)، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از مردم خواست تا زمانی که به صورت رسمی و قطعی راه اندازی پروازهای خارجی اعلام نشده بلیت آن را از سایت هایی که آن را تبلیغ می نمایند نخرند. مقصود اسعدی سامانی در ادامه آن اظهارات گفت که در گذشته که هواپیمایی ترکیه خرید بلیت برای مردم ایران را شروع نموده بود هشدار داده بودیم که معلوم نیست که این پروازها چه زمانی انجام گردد و اینکه ایرلاین های خارجی بلیت بفروشند و امکان پرواز وجود نداشته باشد تنها حاصل آن این است که پول بلیت مردم را پیش خودشان نگه خواهند داشت.

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی هم به این اظهارات واکنش نشان داد و اعلام نمود: آژانس های مسافرتی کار غیرقانونی نمی نمایند. اگر مرز باز نیست، چرا پرواز را برقرار نموده اند؟ اگر مرز باز است و هواپیمایی ها بلیت می فروشند، چرا به آژانس ها ایراد می گیرند که بلیت پرواز و هتل فروخته اند!؟ پس مسافر از کجا باید این خدمات را بخرد؟ از طرفی مردمی که الان به ترکیه می فرایند قصد تفریح و آفتاب دریافت در ساحل را ندارند و انگیزه ها بیشتر کاری و تجاری است.

یک هفته بعد از این کنش ها و واکنش ها، ترکیه اعلام نمود که مجوز پروازها از ایران و افغانستان را لغو نموده است. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی 29 تیرماه گفت که شب قبلش، کشور ترکیه اعلام نموده که از ساعت صفر بامداد امروز پروازهای ایران و افغانستان اجازه ورود به ترکیه را ندارند. برنامه ریزی شده بود که پروازهای ترکیش ایرلاین به شهرهای ما بیاید همچنین پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی به ترکیه انجام گردد اما شب گذشته ترکیه با صدور این پیغام، اجازه انجام پرواز از ایران و افغانستان به ترکیه را صادر نکرد.

همان روز دو شرکت هواپیمایی ایرانی که در این راستا بلیت فروخته بودند به اطلاع مسافرانشان رساندند: با توجه به اعمال محدودیت های جدید کشور ترکیه و بسته شدن مرزهای این کشور، پروازهای تهران-استانبول-تهران تا اطلاع ثانوی لغو شد. بر اساس اعلام کشور ترکیه، این موضوع بنا به دستور وزارت حمل و نقل و وزارت بهداشت ترکیه صادر شده است و در حال حاضر مجوز پروازهای ایرانی به ترکیه کلاً لغو شد.

حدس های غیر رسمی درباره علت لغو پروازهای تهران ـ استانبول زیاد است؛ از خبری که درباره عبور 25 میلیون ایرانی از ویروس کرونا که در 28 تیرماه اعلام شد تا تشکیک در صدور مجوز پروازهای تهران ـ استانبول. با این حال تعدادی از آژانس های ایرانی به ایسنا خبر داده اند که هواپیمایی ترکیه در نامه جدیدی، لغو ناگهانی این پروازها را بر گردن ویروس کرونا انداخته است. مقامات ترکیه تا کنون اظهارنظری در این رابطه نداشته اند. در نامه شرکت هواپیمایی ترکیه (ترکیش ایرلاین) نیز نوشته شده است: در ادامه شیوع ویروس کرونا، تمام پروازهای این شرکت از مبدا ایران تا تاریخ 15 اگوست 2020 برابر با 25 مردادماه کنسل است.

این آژانس ها برای حفظ منافع کاری، به رقم بدهی شرکت های هواپیمایی در ماه های گذشته اشاره دقیق نمی نمایند اما می گویند این شرکت هواپیمایی ترک و یکی از ایرلاین های ایرانی هنوز بدهی بلیت های کنسل شده در ماه های گذشته را کامل نداده اند، یک بدهی جدید بالا آورده اند و مردم را بار دیگر سرگردان نموده اند.

ایسنا نوشت، آمار وزارت فرهنگ و توریستی ترکیه نشان می دهد: ایران در سه ماه نخست سال 2020، پیش از مسدود شدن مرزهای دو کشور به دنبال شیوع ویروس کرونا، جزء پنج کشور نخست بود که بیشترین تعداد توریست را در ترکیه داشتند. دولت ترکیه از اول ماه جولای (11 تیر)، مرزهای خود را به روی تعدادی از کشورها که ویروس کرونا را کنترل نموده اند، باز کرد، اما هنوز مرز هوایی و زمینی ایران و ترکیه بسته است و دسترسی به دو کشور به وسیله پروازهای قطر امکان پذیر است.

منبع: گردشبان

به "ترکیه هنوز مرز هوایی خود با ایران را باز نکرده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه هنوز مرز هوایی خود با ایران را باز نکرده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید