خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصول سرد سال

به گزارش وبلاگ فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه، کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد، هشدار داد: اگر در فصل گرما با شدت زیاد اپیدمی کووید 19 روبرو باشیم، به طور قطع در فصل های سرد سال و همزمانی کرونا و آنفلوآنزا با مسائل جدی تری روبرو خواهیم شد.

خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصول سرد سال

به گزارش وبلاگ فاضلی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علی پیرصالحی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 گفت: با شیوع کرونا از اوایل اسفندماه سال 1398 با موج گسترده اپیدمی این بیماری روبرو بودیم و در ادامه با اجرای تمهیدات پیشگیرانه و توجه به پروتکل های بهداشتی آمار مبتلایان به پایین ترین حد خود رسید.

وی با اشاره به گسترش شیوع کرونا، طی روزهای اخیر اضافه کرد: در حال حاضر با عادی تلقی کردن شرایط از سوی مردم و مسئولان در بسیاری از بخش های بیمارستان ها شاهد موج گسترده شیوع این بیماری هستیم.

این متخصص داخلی با تاکید بر این که بیمارستان ها و مراکز درمانی ناگزیرند بیمارانی غیر از بیماران کرونایی را پذیرش نمایند، گفت: بخش درمان ناگزیر باید به حالت قبلی خود بازگشته و درمان های دیگر را در بالاترین سطح به مردم ارائه دهد.

پیرصالحی اضافه کرد: در اسفندماه بیشترین ظرفیت بیمارستان ها به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافت ولی در حال حاضر نمی توانیم از سایر بیماران غفلت کنیم؛ به طور مثال بیماران مبتلا به سرطان یا فردی که دچار سکته قلبی شده اند، باید خدمات اورژانسی را دریافت کند.

وی ضمن ابراز تاسف از بالارفتن تعداد مبتلایان و در ادامه افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا گفت: طولانی شدن و مزمن شدن سیر اپیدمی کرونا باعث شده تا مردم نکات ایمنی را مورد توجه قرار ندهند.

پیرصالحی نتیجه سفر، رفت و آمدهای غیرضروری و عدم توجه به توصیه های بهداشتی را مهمترین عامل افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 دانست و گفت: با گرم شدن هوا و میل مردم به رفتن به مسافرت و تردد در سطح شهر بسیاری از بیمارستانها مملو از بیماران کرونایی شده است.

وی گفت: هر چه از زمان اپیدمی کرونا می گذرد، علائم بیماری کرونا با شکل های مختلف بروز می نماید چرا که ویروس به صورت طبیعی دچار تغییرات می گردد بنابراین ممکن است علائم بیماری در بعضی بیماران شدیدتر و در بعضی با شدت کمتری نمایان گردد.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری تنفسی همچنان از مهمترین نشانه ها و عوارض ابتلا به کروناست.

وی با تاکید بر این که کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد، هشدار داد: اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی روبرو باشیم قطعا در فصل های سرد سال و همزمانی کرونا و آنفلوآنزا با مسائل جدی تری روبرو خواهیم بود و با بحران شدیدتر و پیچیده تری نسبت به قبل شاهد خواهیم بود.

این متخصص داخلی به مردم بیان نمود: با رعایت توصیه ها بهداشتی، سفر نرفتن و کاهش تردد و رفت و آمد می توان اپیدمی کرونا را به میزان قابل توجهی کنترل کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در بخش دیگری پرهیز از تجمعات غیرضروری را خواهان شد و اضافه کرد: عروسی، عزا و مراسم هایی که بصورت اجتماعی برگزار می گردد باید به طور کلی تاپایان ریشه کنی کووید 19 لغو گردد.

وی با اشاره به این که دولت ها و مردم ناگزیر هستند برای رفع کردن احتیاجات ضروری زندگی عادی داشته باشند شرح داد: در تمام جهان فعالیت ها تقریبا به حالت عادی برگشته، به هیچ عنوان نمی توان مردم را مجبور کرد که در خانه ها حبس شوند ولی مردم می توانند زمانی که از منزل خارج می شوند با تمهیدات ویژه در اجتماع حضور پیدا نمایند.

پیرصالحی در ادامه توجه به اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را راه چاره مناسبی برای مبارزه با کرونا دانست و ادامه داد: قطعا یکسال مسافرت نرفتن و رعایت ملاحظات بهداشتی صدمه ای به فرد وارد نمی نماید ولی نادیده دریافت توصیه ها انجام رفتارهای مخاطره آمیز می تواند به شدت مردم و جامعه را با بحران روبرو کند. در بحران کرونا سفر رفتن جز آلوده تر کردن جهت سایر شهرها و استانها آورده دیگری نخواهد داشت.

وی، بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا را پیش آگهی خطرناکی برای بحران پیش رو در پاییز و زمستان دانست و ادامه داد: فصل تابستان و گرمای محیطی فرصت مناسبی برای کاهش بحران کروناست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه، بر ضرورت غربالگری در محیط های کاری برای پیشگیری از کرونا تاکید نمود.

وی با اشاره به این که کرونا بیماری نوظهوری است، تاکید نمود: هنوز مطالعات و دانش بشر به قطعیت نمی تواند عوارض بعدی کرونا را پس از بهبودی نمایان کند. هنوز هیچ داروی شناخته شده ای برای درمان کرونا وجود ندارد و تمامی مواردی که برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام می گردد فقط مطالعه است و هنوز اجماع جهانی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

پیرصالحی با بیان این که کرونا از هیچ قانونی تابعیت نمی نماید، اضافه کرد: کرونا پیر و جوان نمی شناسد و می تواند به راحتی هر فردی را با هر سن و سالی درگیر کند.

وی گفت: ویروس کرونا در طبیعت وجود دارد و باید ضمن رعایت توصیه ها، پرهیز از رفتارهای وسواس گونه و ترس بی مورد کوشش کنیم تا زمان کشف واکسن و داروی موثر، به این ویروس مهلک مبتلا نشویم.

منبع: جام جم آنلاین

به "خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصول سرد سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در فصول سرد سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید